Society, Politics, and Economy in Modern Turkey: Sociology of Turkey - Maintained by Tugrul Keskin
We are at a point in our work when we can no longer ignore empires and the imperial context in our studies. (p. 5)
― Edward W. Said, Culture and Imperialism

Saturday, February 21, 2015

Modus Operandi, Mart 2015’te dağıtıma giriyor - Emrah Göker

Çalışmalarına Temmuz 2014’te başladığımız Modus Operandi: İlişkisel Sosyal Bilimler Dergisi için geri sayımı nihayet başlatabildik. Dergimiz, iki yıldır müthiş bir sosyal bilim yayıncılığı performansı sergileyen Heretik Yayın sahipliğinde dört ayda bir çıkacak.
22 Şubat 2015 itibarıyla, Vefa Saygın Öğütle editörlüğünde hazırlanan ilk sayısının duyurusunu yapabilir durumdayız. İlk sayının dosya konusu “Türkiye’de Sosyoekonomik ve Beşerî Bilimlerin Halleri” oldu. Sözünü aldığımız yazılarla ikinci sayıda da Türkiye’de farklı disiplinlerin geçmişteki ve günümüzdeki durumunu değerlendiren tartışmaları bu başlıkla sürdüreceğiz. 2016’ya kadarki yayın planımızı şuradan inceleyebilirsiniz. Modus Operandi’ye yazı göndermek için lütfen kurallarımızı ve yayın politikamızı gözden geçirin.
Şu aralar değerlendiricilerimizin olumlu görüş verdiği ama bazı düzeltmeler beklediğimiz bir-iki yazımız kaldı ve Cemal Kafadar’la yaptığımız söyleşi metnine kendisinin geri bildirimlerini bekliyoruz. Tasarımda bize destek veren arkadaşımızla çalıştıktan sonra Mart ayı içinde dağıtıma çıkacağız. Dergiyi hangi kitapçılarda bulabileceğinizin bilgisini çok yakında paylaşacağız. Abonelikle ilgili prosedürü de dağıtım öncesinde duyuracağız. 2014 sonuna doğru arkadaşlarımızla konuştuktan sonra 5. sayıya kadar bir plan yaptık ve editörler dosya çağrılarını hazırladılar. Bu planı şurada güncelliyoruz, yazı çağrıları da önümüzdeki haftalarda yayımlanacak. Dosya konularının dışında da sosyoekonomik ve beşerî bilimler alanında yaptığınız çalışmalarınızı bize gönderebilirsiniz.
Dergi çatısını oluştururken kendimize rol modeli aldığımız, sevdiğimiz, benimsediğimiz bazı uluslararası sosyal bilimcilerle iletişime geçtik, danışmanlarımız olmalarını istedik. Modus Operandi’de 4. sayıdan itibaren İngilizce (ve belki gelecek yazılara göre Almanca ve Fransızca) makalelere de yer vermek istiyoruz. Türkçe yayınlar için desteğini isteyeceğimiz araştırmacılarla da iletişim kurduk. Ortaya çıkan danışma kurulu listemizin güncel halini buradan inceleyebilirsiniz. Yeterince sayı çıkardıktan sonra derginin ulusal ve uluslararası saygın endekslerde yer almasını da hedefliyoruz.
Twitter kullanıcısı iseniz, dergiyi şuradan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamız da şu. Bu sayfaları ve web sitemizi, görselleştirdikçe giydireceğiz.

DEVAMINI OKUMAK ICIN......

No comments:

Post a Comment